Haberler

Av yasağının başlaması sonrasında fiyatları

Balık Fiyatları

Balık Fiyatları

Balık avı yasağı başladı. Ancak olta balıkçılığı ve buzhaneler sayesinde tezgahlar balık dolu. Cinsine göre balığın kilosu 7 ile 72 lira arasında değişiyor. Balıkçılar 15 güne kadar fiyatların daha da artacağını söylüyor.

5 Nisan itibariyle balık yasağı başladı. Büyük tekneler 1 Eylül”de balık avı sezonu başlayana kadar limanlara dinlenmeye çekildi.

Ancak balık tezgahları dolu. Olta balıkçılığı bütün yaz boyunca sürüyor. Çiftlikte yetiştirilen levrek ve çipura ise bütün yıl boyunca satılıyor. Balığın bol olduğu kış aylarında yakalanarak buzhanelerde saklanan balıklar ise tezgahlara çıkmaya başladı.

10-15 yıl önce balık satıcıları dükkanlarını kapayıp, sezonun açılmasına kadar tatile çıkarlardı. Ancak artık buzhane balıkları, satıcıların bütün yaz boyunca çalışabilmesini sağlıyor.

Hamsi fiyatları her dönem olduğu gibi yine çok ucuz

Balık fiyatları şehre göre, hatta semte göre bile farklılık gösterebiliyor. Burada günlük olarak yakalanan balık miktarı da fiyatı doğrudan etkiliyor. O gün bol balık çıktıysa fiyatlar otomatik olarak düşüyor. Balık azaldığında ise fiyatlar artıyor.

Bütün kış bolca bulunan hamsi, yazın da en ucuz balık olarak オンライン カジノ dikkat çekiyor.

Kışın 2-3 liraya kadar düşen hamsi, buzhanede saklandıktan sonra şu anda kilosu 7 liradan satılıyor. Denizin kuru fasulyesi olarak adlandırılan, kışın kilosu 2-5 lira arasında değişen istavrit ise 10 lira. Ancak istavrit, hamsi gibi buzhane değil. İstanbul”da olta balıkçılığının yaygınlaşmasından sonra yaz kış taze istavrit bulabilmek mümkün.

Sardalya”nın Kilosu El Yakıyor

Bu mevsimin bir diğer olta balığı, yani taze bulunabilen balığı ise sardalya. Sardalyanın kilosu da 10 lira.

Yine bir yaz balığı olan tekir ve barbun ise pahalı balıklardan. Tekirin kilosu 50 liradan satılırken, Barbunun kilosu 70 lirayı aşıyor. Bu da yazın çok az sayıda yakalanmalarından kaynaklanıyor.

Balıkçılar kışın tekirin kilosunun 10 liraya kadar gerilediğini anlatıyor.

Mezgit kilosu 17-30 lira arasında satılırken, lüferin bir boy küçüğü sarıkanatın kilosu 40-64 lira arasında değişiyor. Kalkanın kilosu ise 50-60 liraya hatta büyüklüğüne göre 100 liraya kadar çıkabiliyor.

Balıkçılar bu fiyatların normal olduğunu, havaların ısınmasıyla birlikte bu fiyatların yüzde 40-50 civarında artacağını belirtiyorlar.

Ürün Kataloğumuz için tıklayın